החפירות יתקיימו בליווי צוות מקצועי של מדריכים וארכיאולוגים, וניתן יהיה להתנסות באופן חוויתי בעבודתו המרתקת של הארכיאולוג בחיפוש אחר שרידים היסטוריים עתיקים חשובים, כפי שנמצאו עד כה על הגבעה. הפעילות נעשית על ידי רשות העתיקות בשיתוף העירייה וברשות מדגישים כי ילדים מגיל 4 עד 16 צריכים להגיע בליווי הורים. כמו כן, יש להגיע בנעליים סגורות, מכנס ארוך מים ומזון לפי שחפץ. בין החפירות שיתבצעו תחת רשתות צל יוכלו המשתתפים לקבל קפה ומאפה לאתנחתא נעימה על הגבעה המיוחדת.

מטרת הפרויקט היא לשמר את נכסי העבר, בין אם אלה שרידים רוחניים ובין אם חומריים.  הפרויקט מתחבר לתכנית עירונית "זהות ומקום" שמטרתה , בין היתר, ביסוס הזהות היהודית ישראלית והשייכות של בני הנוער לעיר ולמורשתה. בחפירות שנערכו לפי מספר חודשים, נחשפו אוצרות חדשים מרתקים כשגולת הכותרת היא חשיפת יסודות של מצודה מהתקופה הרומית הבנויה מבניית גזית מונומנטלית, מצפון וממערב למצודת התיתורה. השתייכותה של המצודה לתקופה הרומית מעידה על יישוב חשוב מאוד, שהתקיים על הגבעה לפני כ-2,000 שנה. זוהי תרומה משמעותית למדע המחפש אחר שרידים קדומים המשתייכים לתקופה כה חשובה בתולדות הארץ. המצודה התגלתה ביום שישי שבו השתתפה בחפירות קהילה מתנדבת, מרבית המתנדבים ממודיעין מכבים רעות, אשר פעלה ימים רבים על מנת לחשוף את המצודה. עוד נמצאו בצד זה של המצודה, כלי חרס, מטבעות וכלי זכוכית.

יום שישי 1.6, 13:30-9:00, כניסה חופשית. עלייה לתל דרך מפגש הרחובות מגדל דוד וכליל החורש. גישה נוחה לרכבים פרטיים עד למיקום החפירות בראש הגבעה.