מאת: רמי היפש

הנהלת עיריית מודיעין אמורה לאשר היום הרחבה של חוק העזר העירוני לפתיחת בתי עסק בשבת. הרחבה שתכלול גם פיצוציות וחנויות נוחות במע"ר החדש. ההחלטה תובא לישיבת המועצה ביום רביעי הקרוב ואמורה לעבור ברוב גדול – כשהפעם גם אבי אלבז אמור להצביע על התיקון.

ההחלטה להעביר במהירות את התיקון לחוק העזר העירוני מגיעה בצל ההצבעות בכנסת בקריאה שנייה ושלישית של חוק המרכולים שיזם שר הפנים אריה דרעי. לפי החוק המוצע, יוכל שר הפנים לבטל תקנות חדשות של עיריות ומועצות מקומיות המתירות פתיחת בתי עסק בשבת. הדבר הוביל למבול של חקיקה של חוקי עזר עירוניים המאפשרים פתיחה של בתי עסק. ביום ראשון אישרה עיריית גבעתיים חוק עזר כזה והיא עשתה זאת שבוע לאחר שחוק דומה עבר בראשון לציון.

במודיעין יש חוק עזר עירוני לפתיחת בתי עסק בשבת באזור התעסוקה (ליגד), מרכז עינב (ישפרו) וכעת גם במע"ר החדש שנבנה.

ראש עיריית מודיעין, חיים ביבס, התבטא בשבוע האחרון בחריפות נגד חוק המרכולים וטען שהוא פופוליסטי ונועד רק לרצות חלק קטן מהאוכלוסייה. ביבס הדגיש כי אם דרעי ינסה לבטל את חוקי העזר, הוא יעמוד מול עתירות לבג"ץ של הרשויות המקומיות השונות.

בצד הדתי של העיר נשמעה ביקורת מרומזת על התיקון שיזם ביבס. חבר המועצה, ברוך בוכניק, ציין בפייסבוק כי חוק העזר קיים כבר 13 שנה ואין טעם להרחיב אותו.