הפתרונות החדשניים מובילים לחקר מחלות שנחשבו חשוכות מרפא, לשינוי פני התחבורה, ולמהפך בדרך בה אנו צורכים מידע ועם זאת, נדמה כי קשה ליישם אותה בכלל המישורים ובייחוד בתחומים סבוכי בירוקרטיה ורגולציה.

גם ניהול הרשויות המקומיות מושפע מהאתגרים הסביבתיים והגלובליים הכוללים את הרצון לחסוך במשאבים ולהתנהל בקיימות, לצד השחיקה בתשתיות העירוניות שמאלצים את הרשויות המקומיות לפנות לפתרונות חדשניים ויצירתיים.

כיום, הרשויות המקומיות במדינת ישראל נמצאות בשלב של אימוץ חשיבה חדשנית. חשיבה שתראה בטכנולוגיות כלי שמאפשר מתן שוויון הזדמנויות לאוכלוסיות רחבות ולצמיחה בחברה, באמצעות הנגשה וייעול של השירותים הציבוריים, שיתוף מידע, התייעלות כלכלית וקיצור זמני המתנה. 

תהליך מרכזי מהמגמה לשיפור השירותים כולל את התייעלות הרשויות המקומיות וקיצור הליכי הבירוקרטיה עבור התושבים שזמנם הופך יקר מיום ליום ולא מעוניינים להטרטר בעבור כל פעולה פשוטה. הטמעת מערכות מקוונות לרישום לגני הילדים, שימוש באפליקציה עירונית לדיווח על מפגעים, מערכות שליטה ובקרה, התייעלות אנרגטית, מערכות למידה מרחוק, תאורה חכמה, קשר דיגיטלי עם התושב – הם כולם יעדים ישימים שהציבו  לעצמן הרשויות המקומיות ויתרמו להפיכתן לערים חכמות.

מרכז השלטון המקומי העמיד לעצמו למטרה להוביל את השלטון המקומי ואת כלל  הרשויות המקומיות לשימוש בכלים חדשניים ומעבר הדרגתי למודל "העיר חכמה" הדוגל  בשימוש בנתונים וחיישנים כדי לייעל את השימוש במשאבים ולנהל את העיר בצורה חכמה יותר.

בהיעדר מענה ממשלתי, עומדות הרשויות המקומיות אבודות מול שלל ספקי הטכנולוגיה וחברות הענק שמציעות לספק להן שירותים, מבלי לדעת אילו שירותים ומחירים הם המשתלמים והשימושיים ביותר. לשם כך התגייס מרכז השלטון המקומי והעמיד לרשויות המקומיות את יריד Muni- Expo שמטרתו להנגיש לרשויות את השירותים המובילים בתחומים המוניציפליים.

באירוע משתתפים כ-4000 מנהלים בכירים מ-257 רשויות ומועצות אזוריות לצד כ-2000 מנהלים של 400 החברות והתאגידים העירוניים והוא מהווה כר פורה לחדשנות, יזמות ועשיית עסקים, המספקים לחברי השלטון המקומי חזון, דרך וצעדים מעשיים אותם הם יכולים ליישם בשטח שיפוטם.

בין המערכות המוצגות בכנס על ידי חברות ישראליות ובין- לאומיות קיימות מערכות ניהול מוקדים עירוניים, מערכות חינוך ולמידה מרחוק, בטחון וחירום, עיר חכמה, אמצעים דיגיטליים לניהול קשר בין האזרח לרשות, ניהול נוכחות הרשות ברשתות חברתיות, מיזמי IOT – ניהול ופיקוח חכם על מערכות עירוניות.

בנוסף, בחודש אוקטובר הודיע מרכז השלטון המקומי כי יעניק שירותי ענן למגוון המערכות הטכנולוגיות התומכות בפעילות הרשויות המקומיות כגון: GIS, מערכות גבייה, פניות ציבור, רישום לגנים , הזמנות רכש, מערכות וטרינריה, ניהול חוזים, שכר ומשאבי אנוש.

בעבר, כל רשות התקשרה באופן עצמאי עם מגוון חברות שסיפקו לה שירותים, מה שפגע ביכולת המיקוח בייחוד ברשויות קטנות, והעלה את המחירים לגבוהים במיוחד תוך פערים משמעותיים בין הרשויות.  תופעה זאת מנעה קביעת רף אחיד בשירותים, והובילה לסטנדרט שירות נמוך .

המכרז יסייע בצמצום הפערים הטכנולוגיים בין הרשויות המקומיות ויציע לרשויות הוזלה משמעותית בעבור שירותי הענן. יוזמה זו תניח את התשתית עבור יישום מודל העיר החכמה, תאפשר  לרשויות במעמד סוציו אקונומי נמוך שבעבר לא יכלו  לרכוש טכנולוגיות מסוג זה להתקשר כעת עם החברות ולהנחיל את השירותים, תרחיב את הגישה למערכות התפעוליות ותהיה גמישה לבחירת הרשות.

שילוב בשלות התשתיות הטכנולוגיות והחלטה יזומה ללכת בעקבות המטרופולינים המובילים בעולם, יצרו הזדמנות שגופי השלטון לא יכולים לעמוד מנגד אליה. הזמדנות לצמצום פערים חברתיים, למתן שוויון הזדמנויות לאוכלוסיות רחבות ולצמיחה מוגברת בחברה הישראלית. באמצעות דיגיטציה הנגשה וייעול של שירותים ציבוריים, שיתוף מידע וידע מוניציפאלי, התייעלות כלכלית, והנגשת מידע מדינת ישראל מתחילה לצמוח לעבר מודל העיר החכמה.