כך או כך, אחד הדברים החשובים שאליהם צריך לשים לב הוא המצבר של האופנוע, מכיוון שהוא זה שנותן לו את הכוח שלו.

ההבדל בין המצבר היבש למצבר הרטוב

מצבר לאופנוע נחלק לשני סוגים עיקריים: מצבר יבש ומצבר רטוב. מצברים יבשים מבוססים על ג'ל. מדובר על פי רוב במצברים עמידים וחזקים אשר יכולים לעמוד בפני בלימות חזקות וזעזועים אשר אופייניים לכבישים ההרריים של הארץ. אלה מצברים אשר יכולים לשמש את האופנוע למשך שנים רבות, וכאשר מתקנים אותם, אסור להוסיף להם מים או חומצה. המצבר הרטוב, לעומת זאת, נחשב למצבר עמיד פחות. זהו מצבר אשר מבוסס על מים וחומצה ואחריות היצרנים חלה על 3 או 4 שנים בלבד. מדי פעם חשוב לבדוק את גובה מפלס המים במצבר. לשם כך, מומלץ לפנות לאיש מקצוע שיש לו ניסיון רב שבתחום החלפת מצברים.

מה כדאי לזכור כאשר מתקינים מצבר לאופנוע

אם המצבר של האופנוע שובק חיים, יש צורך להחליפו במהירות. אחרת, לא ניתן יהיה להתניע את המנוע. אלה כמה דברים שכדאי לשים אליהם לב כאשר מתקינים את המצבר:

  • יש צורך להקפיד על דרך טעינה ופריקה תקינים. אם אינכם בטוחים בדרך שבה יש לבצע את הפעולות, חשוב להיוועץ בחשמלאי מקצועי.
  • יש לכסות את חיבורי החשמל כדי למנוע היווצרות של מגע בין החיבורים האלה אשר עלול להוביל לקצר.
  • חשוב להקפיד על חיבור יציב אל הכבלים.
  • לפני ההתנעה של המנוע, כדאי לכבות אורות ואיתות.
  • יש לעגן את המצבר ולחברו למקום היטב. כך ניתן יהיה למנוע זעזועים וטלטולים אשר יכולים לפגוע בחיבורים שלו.
  • כאשר מתקינים את המצבר, חשוב להביא בחשבון את הזרם החשמלי הנוסף אשר צורכת מערכת האזעקה.

דואגים גם למצבר של הרכב

לפעמים מגיע גם תורו של המצבר לרכב לעבור בדיקה ואולי אף החלפה. מדי תקופה נבדק מפלס המים של המצבר וכך גם החיבורים שלו. אבל לא פעם מגיע הרגע להיפרד מהמצבר הישן ולהחליפו במצבר חדש. בחירת מצבר לרכב צריכה להיעשות בקפידה. כך למשל, כאשר בוחרים את המצבר הנכון, הקפידו לקנות מצבר רק אצל חברה אמינה ובטוחה. כמו כן, שימו לב כי מרבית המצברים המקוריים מגיעים כאשר הם ארוזים היטב בניילון (מלבד חברת ורטה). זאת ועוד, יש צורך לשים לב לאחריות שיש למצבר. על פי רוב, מוטבעים על המצבר שני תאריכים של חודשים עוקבים (תאריכי הייצור) והיצרן מספק תעודת אחריות מלאה הכוללת גם פרטי התקשרות עמו.