בכל שנה, מציינים בעיריית מודיעין מכבים- רעות את 'חודש המאבק למלחמה בסמים ובאלכוהול' במגוון פעילויות עירוניות לתלמידי בתי הספר העל יסודיים בעיר. מדובר בתכנית בה יינתן דגש מיוחד למאבק בסמים ובאלכוהול וכנגד בריונות ברשת, אלימות וונדליזם, בהפקת הרשות העירונית למניעת סמים ואלכוהול בראשות מיטל אשור, האגף לשירותים חברתיים , מנהל החינוך ושפ"י ממשרד החינוך.

התלמידים ישתתפו בהצגות ומופעים בהיכל התרבות העירוני ובאולם עינן, כאשר לכל שכבת גיל תותאם פעילות ייחודית לה ולמאפיינים המתאימים לבני נוער בגילאים אלה.

המופעים בהם יצפו התלמידים - המופע לכיתות ז' "לא התכוונתי  " מבית היוצר של " רות גנאל " המציג סיטואציות של בריונות ברשת  בחיי מתבגרים צעירים ובין היתר יוצגו קטעי מידע והדרכה להתמודדות עם לחץ חברתי ומצבי סיכון. מופע "משקה משקר" לכיתות ח' העוסק בתופעת שתיית אלכוהול בקרב בני נוער. דרך סיטואציות מחיי התלמידים ביום יום. תלמידי כיתות ט' יצפו בהצגה " שובר מסך  "של תיאטרון נוער לנוער מ"על הבמה", ההצגה מתארת את  בעיית שתיית האלכוהול מנקודת מבטם של בני הנוער, הרעלת האלכוהול – תסמינים וטיפול, ושיח עם התלמידים בנושא שתיית האלכוהול.

בנוסף, יתקיימו במהלך חודשים אלו הרצאות מעניינות. תלמידי שכבת י'  ישמעו הרצאה בנושא מנהיגות של שגיא יניב ,  אשר ידבר על חיזוק העולם הערכי וציוד בכלים המראים  שאפשר להשפיע על המציאות הן ברמה האישית והן ברמה החברתית. תלמידי י"א וי"ב ישתתפו  בהרצאה מרתקת  של המרצה עו"ד אלה שוורצמן בנושא נהיגה תחת השפעת אלכוהול ומה קובע החוק בנושא. ההרצאה תדון בהיבטים החוקיים והמשפטיים של נהיגה תחת השפעת אלכוהול, ההשפעה האמיתית של שליחת SMS, חוסר מודעות לחגירת חגורות בטיחות, כיצד מתבצעת בדיקת שכרות במכשיר הינשוף ועוד נושאים חשובים.

גם להורים תוקדש הרצאה  מרתקת שתעסוק בתופעת שתיית האלכוהול בקרב בני הנוער עם עו"ד אלה שוורצמן   ב- 4.12.17  במרכז הרב תחומי.

מיטל אשור מנהלת הרשות למלחמה בסמים מציינת כי "חשיפת התלמידים בחודשים אלו לנושאים הבוערים של שתיית אלכוהול, אלימות ושימוש בסמים, תגביר את מודעות התלמידים לנושא וכל זאת באופן חוויתי, משתף ומעניין. נושאים אלו יהיו כמובן גם על סדר יומם של המנהלים , צוותי החינוך בביה"ס ובשיח עירוני הכולל את כלל הגורמים המעורבים".

מויש לוי, סגן רה"ע ומחזיק תיק החינוך: "חודש המאבק מהווה שיא של פעילות המתקיימת באופן שוטף במערכת החינוך העירונית, כנגד התופעות הפסולות של אלימות ושימוש בסמים ובאלכוהול ובריונות ברשת. אנו עושים זאת בשיתוף פעולה והשקעת משאבים רבים המותאמים לתלמידי החטיבות והתיכונים על מנת להגן על בני הנוער ולהכיר להם, באופן חוויתי ובגובה העיניים, את ההשלכות והתופעות הנובעות מכך".

אילן בן סעדון, מחזיק תיק הרווחה: "אנו רואים חשיבות עליונה לספק לבני הנוער המצוין את כל המידע על הסכנות ותופעות הלוואי שיש בצריכת אלכוהול, במיוחד בשילוב עם נהיגה. השנה אנו נותנים דגש מיוחד על הסכנות הכרוכות בשימוש ברשתות החברתיות לא רק לבני הנוער שחווים אלימות ברשתות, אלא להעניק גם להורים כלים לפעול ולהגן על הילדים בחוכמה. יש לנו נוער מצוין ומחובתנו לשמור ולהגן עליו".