מאת: ענבל בן-ברית כהן , צילום: דוברות משטרה 

תופעת הליצנים היא תופעה שהחלה בארצות הברית ככל הנראה בעקבות יציאתו של סרט אימה על ליצנים. בהשראתו של הסרט ובהשראת סרטונים וטרנד בינלאומי שצבר תאוצה גם ברשתות החברתיות, טרנד שכולל סרטונים המציגים הפחדה ואיומים ע״י חשודים העוטים מסכות של ליצנים, הגיעה התופעה גם לפתחנו. בעקבות הסרט החלה תופעה של אנשים שמתחפשים לליצנים ומסתובבים ברחובות, מפחידים אנשים, מצלמים ומעלים ליו טיוב והחשש הוא שהתופעה, מעבר להיותה מפחידה את הנתקלים בליצן, מסוכנת לא רק לנבהלים אלא גם למחופשים ועלולה שלא להסתיים רק בהפחדה אלא במקרי אלימות חריגים.

משטרת ישראל מציינת כי במהלך הימים האחרונים התקבלו במוקד 100 ובמוקד 110 של המשטרה הארצית, דיווחים רבים אודות נערים העטויים במסכות של ליצנים ומפחידים עוברי האורח תמימים בשטחים ציבוריים. שוטרי משטרת ישראל עיכבו לחקירה נערים רבים שהבהילו אזרחים ברחבי הארץ והפרו את שגרת חיי הציבור.

ביום חמישי האחרון (28.09), איתרו חוקרי הנוער של המשטרה 4 נערים שהפחידו עוברי אורח בעיר דימונה, כשהם עטויים במסכות ליצנים. מפאת גילם הצעיר (מתחת ל-12) ולאחר שהביעו חרטה ולא היו מודעים להשלכות מעשיהם, שוחררו והועברו להמשך טיפול רשויות הרווחה.

עם התרחבות התופעה ומדיווחים בקבוצות הווטסאפ השונות בעיר, מסתמן שגם מודיעין הצטרפה לטרנד הזה וילדים רבים בגילאי יסודי כבר מריצים דיווחים וצילומים בווטסאפים

במוצאי כיפור האחרון (30.09), התקבלו במשטרת ישראל מספר דיווחים על אדם שמחופש לליצן ומבהיל עוברים ושבים בגן ציבורי בעיר רמלה. בפעילות משטרתית עפ״י מידע, אותר צעיר כבן 18 והוא עוכב לחקירה.

לפני יומיים עוכבו 2 נערים שהבהילו עוברים ושבים בראשון לציון, זאת בחשד להתנהגות פרועה במקום ציבורי. השניים זומנו לחקירה במשטרה במהלך היום. במהלך הלילה שבין שני לשלישי עיכבו שוטרים 2 נערים בקרית גת בעקבות דיווחים דומים שהתקבלו במשטרה, ועוכבו לחקירה גם 2 נערים (14, 16) שעל פי החשד הבהילו ואיימו על עוברי אורח בגן ציבורי בעיר חולון.

כאמור, עם התרחבות התופעה ומדיווחים בקבוצות הווטסאפ השונות בעיר, מסתמן שגם מודיעין הצטרפה לטרנד הזה וילדים רבים בגילאי יסודי כבר מריצים דיווחים וצילומים בווטסאפים. חניכי תנועת הצופים משבט "תבור" סיפרו להוריהם שנתקלו בליצן מפחיד שלטענתם היה עם קול של גבר, ורדף אחריהם בשטח פעילות הבצופים בעמק זבולון בעיר.

באינסגרם נפתח משתמש שקרא לעצמו clown_modiin. המשתמש מחק עצמו וכבר לא קיים, אבל תצלום מסך בו הוא מזהיר את המבלים בענבה שהוא מתעתד להגיע בקרוב, רץ בכל קבוצות הווטסאפ של הילדים והנוער בעיר. חשוב לדייק ולומר כי נכון לכתיבת שורות אלו לא דווח על אף מקרה למשטרת מודיעין ולא אותר אף מתחפש, יחד עם זאת ההורים נקראים לערנות ולמעכב אחר הנכתב בקבוצות של הילדים.

משטרת ישראל: "אנו קוראים לבני הנוער בישראל, שלא לקח חלק במעשה החברתי הפסול שעומד בניגוד לחוק, שכן זה יתקל באכיפה משטרתית נחושה ובלתי מתפשרת. לצד פעילות המשטרה אנו קוראים להורי הנערים לוודא כי ילדיהם לא נוטלים חלק בטרנד החברתי המסוכן שעשוי לסבך את ילדיהם בפלילים"

ממשטרת ישראל נמסר: "התופעה גוררת גם חשש שמישהו יפרש את ההלצה כאיום ממשי ויפגע בנערים, שעושים לעיתים שימוש באביזרים שונים דמויי כלי תקיפה. לאור זאת אנו קוראים לציבור לא ליטול את החוק לידיים ולא לפגוע באותם בני נוער. מעשי ההפחדה, וכן כוונות הנערים ברובם המוחלט של המקרים אינם כוללים פגיעה פיזית או רצון לפגוע בגוף או רכוש. במצבים אלו יש להתרחק מהמקום ולדווח למשטרה בהקדם.

כמו כן אנו קוראים לבני הנוער בישראל, שלא לקח חלק במעשה החברתי הפסול שעומד בניגוד לחוק, שכן זה יתקל באכיפה משטרתית נחושה ובלתי מתפשרת. לצד פעילות המשטרה אנו קוראים להורי הנערים לוודא כי ילדיהם לא נוטלים חלק בטרנד החברתי המסוכן שעשוי לסבך את ילדיהם בפלילים.

משטרת ישראל תמשיך לפעול ולא תאפשר פגיעה בציבור, הפחדתו, הטרדתו ושיבוש שגרת חייו. מדובר בהתנהגות חסרת אחריות של בני נוער שמטופלת ע״י המשטרה במהלך הימים האחרונים, ושיש בה משום הפרת שלום הציבור ושגרת חייו".