בדיקות סקר באופן כללי

לפני שנעמוד על ההבדלים בין שני סוגי סדרות הבדיקות, חשוב להבין מהן בכלל בדיקות סקר באופן כללי ומהי מטרתן. אם כן, מדובר על סדרת בדיקות, הנעשות באופן יזום במטרה לאתר, לאבחן ולעתים אף למנוע מצבים רפואיים שונים. ההבדל בין בדיקות אלו לבין הבדיקות, שכולנו עושים במהלך חיינו הוא, שבדיקות הסקר נעשות ללא צורך נראה לעין והבדיקות הרגילות שלנו נעשות בתגובה לחולי או הרגשה פיסית לא טובה.

המשותף לשתי הסדרות

בין שתי סדרות הבדיקות יש הבדלים, אבל יש גם מן המשותף. ראשית, את שתי הסדרות מומלץ לכל אחד לעבור אחת לתקופה כזו או אחרת. משך התקופה משתנה בהתאם לסדרת הבדיקות, הצורך של הנבדק והתוצאות של בדיקות העבר. שנית, יש בדיקות משותפות לשתי הסדרות כמו לדוגמה: פגישה עם רופא פנימי במטרה לבחון את מצב הנבדק לפי תיאורו ובהתאם לכך להפנות לבדיקות הנוספות, בדיקות דם כלליות ועוד.

ההבדל שבמטרה

כאמור, ישנם הבדלים בין בדיקות סקר תקופתיות לבין סקר המנהלים המורחב. הראשון שבו נעסוק הוא ההבדל שבמטרה הראשונית של הבדיקות. כלומר, בדיקות הסקר התקופתיות נעשות כשגרה אחת לשנה ומטרתן היא לבדוק את המצב הבריאותי של הנבדק בזמן ביצוע הבדיקות. לעומת זאת, סקר המנהלים המורחב נעשה באופן מפורט יותר ומותאם יותר לכל נבדק וכך אנו מובלים ישירות אל ההבדל הבא.

הבדלי הבדיקות

הבדל נוסף בין שני המסלולים הוא בבדיקות עצמן, הנערכות במסגרת בדיקות הסקר. ההבדל טמון בעיקר בכך, שבדיקות הסקר התקופתיות הן יותר ממוקדות, בעוד שהסקר המורחב יותר מקיף. לדוגמה, במהלך הסקר המורחב תיפגשו גם עם תזונאית, תעברו בדיקת ממוגרפיה ועוד. אלו אינם מוצעים לכם כחלק מהבדיקות התקופתיות, אלא רק בסקר המורחב.

בחירת הבדיקות

בשני המסלולים לא תצטרכו להיבדק בכל המגוון של הבדיקות הקיים במכון, אלא רק במה שמתאים לכם עם ההיסטוריה הרפואית והגנטית שלכם. כמו כן, לנשים יוצע לעבור בדיקה גניקולוגית מקיפה, אותה לא יעברו הגברים, כמובן. כך גם לגבי מי נמצא בקבוצת סיכון למחלת הסרטן על סוגיה השונים וכדומה.

המכון

כיום ישנם מספר מכונים, המציעים את האפשרות לערוך אצלם בדיקות סקר תקופתיות או סקר מנהלים מורחב. חשוב לדעת, שיש מכונים המציעים את שתי האפשרויות כמו במקרה של בדיקות סקר של הדסה מדיקל לדוגמה. עובדה זו חשובה בעיקר למי שמעוניין לערוך את הבדיקות בקבוצה וכאשר חלק מהקבוצה זקוק לבדיקות סקר תקופתיות בעוד שחלק אחר של הקבוצה זקוק לבדיקות הסקר המורחב כמו במקרים של תאגידים וכדומה.