מאת: ענבל בן-ברית כהן    *צילומים: פרטי

יוסי אוד (60) הוא דמות מוכרת בעיר שלנו, בעיקר לעוסקים באקולוגיה וחינוך ובטח לאנשי קהילת יזמ"ה בה שימש כמנכ"ל, ולמרות שנדמה שהוא חלק בלתי נפרד מהנוף כאן, הוא בכלל תושב קריית יערים. נדמה כי הדרך הטובה ביותר להגדיר אותו היא כמחנך לאהבת הדבורה. אוד מחנך כיתה בבית הספר האנתרופוסופי בקריית אונו, מפסל בעץ, מוביל את המיזם הביו דינמי להשבת הדבורים הנעלמות לעיר ולסביבה. הוא ייסד את המרכזים לדבוראות עירונית בתל אביב, ירושלים, לוד, הרצליה ומודיעין.

הוא גם מרצה ומעביר קורסים וסדנאות בנושא חיי הקסם של הדבורים ודבוראות ביו דינמית בגני הילדים, בתי ספר יסודיים ועל יסודיים. מכשיר מורים וצוותי הוראה ומלמד לגדל דבורים בבית בגישה הביו דינמית  מלבד עיסוקיו הרבים, עוסק אוד כבר מספר לא מבוטל של שנים בהתנדבות בהצלת נחילי דבורים והגנה עליהם במסגרת מה שייסד שנקרא "מגן דבורים אדום".

מגן דבורים אדום

במסגרת "מגן דבורים אדום" לקח על עצמו אוד יחד עם עשרות משוגעים לדבר, להיות המציל והמגן של הדבורים. באביב כמו שהפרחים פורחים והציפורים מטילות ביצים, גם בכוורת נולד לו נחיל חדש. יוסי וחבריו הקימו את מגן דבורים אדום. קבוצה של משוגעים לדבר שהבינו שהדבורים זקוקות להגנה וההגנה הזו היא לא רק לטובתם, אלא לטובת כולנו.

אוד: "הדבש איננו הדבר המשמעותי. הדבורים למעשה אחראיות ל-75% מההאבקה בעולם. עקב כך יש להן תפקיד מכריע בכל שרשרת המזון בטבע וכך גם על המזון שהאדם אוכל. הדבורים אחראיות על  כ-40% מהמזון שאנו אוכלים והיעלמותן יביא באופן ישיר לרעב גדול בעולם ולהאמרת מחירי המזון שכבר מאמיר. אנשים רבים בעולם לא יהיו מסוגלים לרכוש מזון, גם כזה הגדל באמצעות האבקה וגם כזה שלא"

האינסטינקט של האנשים הוא לקרוא מיד למדביר כשהם פוגשים בנחיל דבורים שהתמקם במקום לא לו. יוסי ועשרות חבריו מבקשים מהאנשים לעצור רגע ולהבין את תפקידן של הדבורים ואת הסכנה הממשית להיעלמותן. "הדבורים הן הידיים והרגליים של הצמחים ובלי דבורים אין צמחים" הוא אומר. במודיעין הוא חווה שיתוף פעולה מדהים להצלת נחילים בפני ריסוס והשמדה "יש בעיר המון נחילים של דבורים, והעירייה יחד עם המוקד העירוני ואגף שפ"ע והיחידה לאיכות הסביבה משתפים פעולה באופן יוצא מן הכלל. מי שמתנחל אצלו נחיל דבורים מקבל טלפון של אוד או מי מחבריו שבאים ומצילים את הנחיל בפני רוסס.

ואכן, בשנים האחרונות הולכים ומתרבים הדיווחים ברחבי העולם על ירידה מדאיגה במספרן של מושבות הדבורים ועל תמותה נרחבת של חרקים אלו באזורים שונים. גם בארץ ישנה בעיה כזו?

מעל ל-50% מנחילי הדבורים נעלמו העולם בעשורים האחרונים ובארץ בים 30 ל-50 אחוז מהם, תלוי את מי שואלים. כמו בשאר המזרח התיכון למעשה"

למה זה קורה למעשה?

"הדבורים מתות כי לא נותנים להן לחיות" ככה הוא מגדיר זאת. "בגלל הדרך בה מגדלים את הדבורים, גורמים להן להיחלש ולהתנתק מן הכוחות המרפאים שלהם בטבע ואז הן נפגעות ביתר קלות כי הן חסרות כוחות חיים ומוחלשות ועל כן קשה להן יותר להתמודד עם מה שהזמן מזמן להן כמו ריסוסים והדברות והשתלטות השטחים האורבניים על שטחי החקלאות. התחממות כדור הארץ, הקרינה המייננת, הווירוסים והמחלות. אני לא מאשים את יד האדם כי כך גדלנו וחונכנו, אבל אנחנו יודעים שזה מה שפוגע בדבורים. כל החקלאות הקונבנציונלית גורמת וגידול בעלי החיים האינטנסיבית, גורמים לדבורים להיחלש מצד אחד ולאבד את כוחות החיים בכדי למקסם את תנובתם"

"כבר בנובמבר 1928 בשווייץ אמר רודולף שטיינר כי אם לא נשנה את דרך גידול הדבורים, הן תעלמנה בתוך 100 שנה. אמר וקלע בול. אלברט איינשטיין אמר שאם הדבורים ייעלמו, יוותרו למין האנושי רק 4 שנות קיום.  אדם מן היישוב יכול לגדל דבורים בגינתו ועל גגו ואפילו לדאוג לגדל צמח צופי אחד או שניים לטובת הדבורים הטבעיים. כך אוכלוסיית הדבורים תתאושש והיעלמותן תיפסק"

לאוד מאד חשוב שלא ניתפס להאשמת יד האדם מאחר וזהו עניין תרבותי וכך אנו נוהגים. הוא מאמין שהדבר ישתנה עם השנים והמודעות. בינתיים הוא טוען כי העידן הזה מזמן להן התמודדויות שמחלישות אותם וכולו תקווה ואמונה שחינוך נכון ושינוי תרבותי יביאו לשינוי הנדרש.

האם תעשיית הדבש היא אכזרית?

גם בנושא זה ליוסי מאד חשוב שלא להיות ביקורתי ולא להשתמש במילים קשות. לדבריו, מיקסום תנובת הדבש בדרכים האינטנסיביות גורם להיחלשותן של הדבורים וכך מקשה עליהן להתמודד עם המחלות והקרינה והריסוסים וכל שאר הדברים.

דבורים זה לא רק דבש

האם ואיך זה משפיע ישירות עליי ועליך מעבר לעניין הדבש?

"הדבש איננו הדבר המשמעותי. הדבורים למעשה אחראיות ל-75% מההאבקה בעולם. עקב כך יש להן תפקיד מכריע בכל שרשרת המזון בטבע וכך גם על המזון שהאדם אוכל. הדבורים אחראיות על  כ-40% מהמזון שאנו אוכלים והיעלמותן יביא באופן ישיר לרעב גדול בעולם ולהאמרת מחירי המזון שכבר מאמיר. אנשים רבים בעולם לא יהיו מסוגלים לרכוש מזון, גם כזה הגדל באמצעות האבקה וגם כזה שלא". זיתים, תמרים, אורז ותפוחי אדמה לא זקוקים להאבקה, אבל כשהביקוש להם יגדל בגלל היעלמות הדבורים, אז גם המחיר שלהם יעלה. הביטחון התזונתי שלנו תלוי בדבורים".

אוד מציין שלדבורים השפעה נוספת על חיינו. הוא מציין שהדבורים אחריות על 75% מההאבקה של הצומח והצומח אחראי במידה רבה על איכותו של עשרות אחוזים מאיכות החמצן שבאוויר, אז היעלמות הדבורים משפיעה גם על זה. לדבורים אחריות ישירה גם על איכות האדמה והחרק הקטן הזה אחראי במישרין ובעקיפין על חלק משמעותי מאד בחיינו ובשפע של העולם וחומרי הרפואה והבריאות בעולם הרבה מעבר לדבש.

איך ניתן להתמודד עם המשבר הזה?

"כבר בנובמבר 1928 בשווייץ אמר רודולף שטיינר כי אם לא נשנה את דרך גידול הדבורים, הן תעלמנה בתוך 100 שנה. אמר וקלע בול. אלברט איינשטיין אמר שאם הדבורים ייעלמו, יוותרו למין האנושי רק 4 שנות קיום.  אדם מן היישוב יכול לגדל דבורים בגינתו ועל גגו ואפילו לדאוג לגדל צמח צופי אחד או שניים לטובת הדבורים הטבעיים. כך אוכלוסיית הדבורים תתאושש והיעלמותן תיפסק".

מודיעין הפכה למרכז דבוראות עירונית

מודיעין תורמת לעניין החזרת הדבורים. לפני כשלוש שנים הקים אוד יחד עם מספר תלמידים ובני נוער מרכז דבוראות עירוני. בשיתוף עיריית מודיעין, אגף שפ"ע והיחידה לאיכות הסביבה בהובלתו של מנהל היחידה דאז, חן טנא "שהיה משוגע לדבר" לדבריו של אוד, הצליחו לתת לדבורים את מה שהן כל כך צריכות. בעבודה חינוכית משותפת של אוד יחד עם תלמידי בית הספר עירוני ה' ותלמידי החינוך המיוחד, בפרויקט קצר ומשותף גם עם תלמידי "מעוז המכבים", למדו כולם את נושא הדבוראות הביו דינמית. נערים מבית הספר "גוונים" יצרו כוורות ויחד הם הקימו בגבעת הברושים מרכז ביו דינמי להשבת הדבורים הנעלמות. המרכז עומד ופעיל גם כיום. גם בחווה האקולוגית "חווה ואדם" הוקם מרכז דבוראות ביו דינמי שנועד להשיב את הדבורים הנעלמות.

יוסי מאמין שלדבורים ולהיעלמותן יש מסר בעבורנו ואולי זו הזדמנות להיות מודעים לו עם בואה של השנה שתתחדש על כולנו לטובה. מה המסר של הדבורים עבורנו בני האדם?

"איך יתכן שחרק כזה קטן אחראי על 75% מהמזון והשפע בעולם? התשובה ברורה. הם חיים בהרמוניה וקהילתיות שאנחנו כבר קצת איבדנו. מניסיוני ברור לי שאנשים שמגדלים דבורים יהיו אנשים אחרים", אומר אוד. "כל מי שחי את העולם ההרמוני, המוזיקלי והמשתף שיש בכוורת, זה דבק גם בו".