מאת: ענבל בן-ברית כהן  * בשער ענבל ומיכל רוזן

בדיוק בעוד שבוע תיסגר משחקיית "קיוטי" האהובה, או בהגדרתה המקצועית יותר מרכז הפעילות לגילאי 0 עד 10. "קיוטי" בבעלותן של ענבל ומיכל רוזן, כלה וחמות, שתיהן מגיעות מתחום החינוך והטיפול בילדים ובאומנויות, פרס את מזרוניו ומשחקיו לפני 8 שנים, שנה אחת בלבד לאחר שקניון העיר נפתח.

ענבל רוזן כלתה של מיכל: "רצינו להביא לעיר מקום מיוחד ומשחקייה שהיא הרבה מעבר למשחקייה".

ואכן, השתיים הצליחו להקים מקום שהוא הרבה מעבר למרכז פעילות רגיל. "חלמנו על מרחב איכותי, מצויד כראוי עם מגוון של גירויים ואתגרים פיזיים ומחשבתיים למגוון גילאים, מקום שיספק חוויה משמעותית, בטוחה ומאוזנת לגוף והנפש של הבאים בשעריו. מקום שיהיה נעים, מסודר ונקי. רצינו לראות ילדים מאושרים שמשחקים באווירה קסומה, מקצועית  וכייפית בהנחייתו של צוות מדריכים מקצועי ואכפתי".

וכפי שחלמו כך היה. הורים באים למרכז ומשאירים את הילדים בביטחון גמור שדואגים להם. אנשי הצוות שעובדים במקום הונחו לעבוד באינטראקציה מלאה עם הילדים וההורים ולא לעמוד בצד ורק לשמור,

"מי שלא פעיל ומשחק עם הילדים מקומו לא היה אתנו" מספרת ענבל. ילדים באים לכאן לשחק, אבל לא פחות מכך, לפגוש מדריך כזה או אחר. יש לא מעט מקרים שילדים או הורים מבררים באיזה יום ושעות עובד מדריך מסוים כי במחיצתו הם רוצים להיות". המקום אכן סיפק בית חם ומשפחתי לאלפי הילדים שפקדו אותו בפעילויות השונות.

ענבל: "לצערנו, בשל גורמים שאינם תלויים בנו, חלון זמן האיכות של ההורים, הילדים ושלנו מגיע בסוף החודש לסיומו....אנחנו מסתכלות קדימה וכבר בימים אלו אני פותחת מרכז דומה ללא משחקייה, אבל עם הרבה מאד פעילויות במרכז הספורט במכבים ומאמינה ומזמינה את כולם להמשיך ולהגיע ולפגוש אותנו ואת הפעילויות שלנו שם"

עם השנים מאז פתיחתו, התרחב המרכז למגוון רחב של פעילויות וביניהן: חדר פעילות לתינוקות רכים "קיוטי בייבי", חדר יום הולדת "קיוטילדת", וגם "קיוטי חנותי", "קייטנת קיוטי", "פסטיבל בייבי", "קיוטי גן", סדנאות ליווי התפתחותי, "רופש והגיטרה", מוסיכייף" ועוד ועוד.

קיוטי אף הקימו לפני שנה "שביל בריחה" לרווחת כלל משתמשי הקניון, "שביל בריחה" הוא פעילות דומה לחדרי הבריחה המבוקשים כיום, רק בפורמט שונה של שביל משימות בכל רחבי הקניון והוא המצאה מקורית של רוזן.

יחד עם זאת ולמרות כל הפעילויות ואהבת הקהל הרבה, הנהלת קניון עזריאלי ו"קיוטי" נפרדים בסוף החודש. כששאלנו את בעלות המקום הנשים רוזן, העדיפו השתיים להסתכל לאחור בצער ובעיקר להתבונן במבט בוטח ואופטימי קדימה לעתיד מבלי לחשוף פרטים כואבים או "ללכלך" על הנהלת קניון עזריאלי מודיעין. הן לא הסכימו להרחיב על הסיבות לסגירה ורק ציינו כי הנהלת הקניון בחרה לשנות פרמטרים בחוזה באופן כזה שלא נותרה להן ברירה והן נאלצות לוותר ולסגור בסוף אוגוסט את המרכז. 

יניב מורוזובסקי, אבא של שיר ושקד ואחד האבות הקבועים במקום, העלה פוסט שנדמה כי אומר הכל באשר לחשיבותו ומשמעותו של מרכז הפעילות הזה לילדי העיר והסביבה ולהוריהם. כך כתב: "אני בדרך כלל לא אדם שעצוב לו כשעסקים נסגרים, אבל יש משהו במשחקייה הזו, שממלא אותי ברגשות. ראיתי כאן את הבנות שלי גדלות, מהזחילה הראשונה ועד השלמת המסלולים. מהגן הראשון ועד ההופעות המקסימות של רופש והגיטרה, שהפך ממש לחבר של המשפחה החדשה. לא מצאתי את הפוסט שמסביר למה, אבל ממה ששמעתי בבית, מדובר בהחלטה צינית ומסחרית של הנהלת הקניון להחליף את הג'ימבורי האהוב בעוד מזללת כסף".

יניב מורוזובסקי: "אני בדרך כלל לא אדם שעצוב לו כשעסקים נסגרים, אבל יש משהו במשחקייה הזו, שממלא אותי ברגשות. ראיתי כאן את הבנות שלי גדלות, מהזחילה הראשונה ועד השלמת המסלולים. מהגן הראשון ועד ההופעות המקסימות של רופש והגיטרה. ממה ששמעתי בבית, מדובר בהחלטה צינית ומסחרית של הנהלת הקניון להחליף את הג'ימבורי האהוב בעוד מזללת כסף"

רוזן מבקשות לסכם 8 שנים באמירת תודה לאלפי הילדים וההורים שהגיעו למקום ונעזרו בו, לעשרות העובדים שחלקם שומר על קשר וממשיך לעבוד במקום מימי נעוריו ועד לשנים שכבר אחרי הצבא, לעשרות ההורים שהרימו טלפון להביע אהבה, עצב ותודה. "לצערנו, בשל גורמים שאינם תלויים בנו, חלון זמן האיכות של ההורים, הילדים ושלנו מגיע בסוף החודש לסיומו". מסכמת ענבל.

"אנחנו מסתכלות קדימה וכבר בימים אלו אני פותחת מרכז דומה ללא משחקייה, אבל עם הרבה מאד פעילויות במרכז הספורט במכבים ומאמינה ומזמינה את כולם להמשיך ולהגיע ולפגוש אותנו ואת הפעילויות שלנו שם". במרכז הספורט במכבים תמשיך מיכל להפעיל את 'קיוטי בייבי' ולמעשה יהיה שם את כל מתחם הבייבי מגיל חודש ועד גיל 5. המרכז יכלול ליווי התפתחותי, מוזיכיף, שעת סיפור, מתחם לאמהות ועוד.

מהנהלת קניון עזריאלי נמסר בתגובה: "לאחר תשע שנים , הסכם השכירות עם רשת 'קיוטי' צפוי להסתיים בחודש ספטמבר 2017 וזאת לאחר שביקשו להקדים את מועד יציאתם. קניון עזריאלי מודיעין פועל, יוזם ויוצר חוויית פנאי, משחק ושעשועים לכל המשפחה, מציע אטרקציות חדשניות ומקוריות בנוסף למגוון החנויות בקניון, ובכך מעצים את חוויית הבילוי לכל המשפחה. בשל כך, עם הקדמת יציאת רשת 'קיוטי', תקים רשת 'פעלתון' מתחם משחקים גדול, חדשני ומגוון עבור אוכלוסיית האזור".

ענבל וחמותה מיכל הצליחו להקים מקום שהוא הרבה מעבר למרכז פעילות רגיל. "חלמנו על מרחב איכותי, מצויד כראוי עם מגוון של גירויים ואתגרים פיזיים ומחשבתיים למגוון גילאים, מקום שיספק חוויה משמעותית, בטוחה ומאוזנת לגוף והנפש של הבאים בשעריו... רצינו לראות ילדים מאושרים שמשחקים באווירה קסומה, מקצועית  וכייפית בהנחייתו של צוות מדריכים מקצועי ואכפתי"