כלי העבודה ההנדסיים, או בשמם הנפוץ יותר – צמ"ה, ידועים בזכות יכולתם לפעול בתנאי שטח משתנים, לבצע עבודות שדורשות כוח רב ולעמוד לצד החקלאים, המהנדסים והקבלנים השונים בכל משימה. בכל שנה מיובאים למדינה לא מעט כלים הנדסיים חדשים, אך עדיין שוק הכלים המשומשים בתחום מאוד פעיל וערני. בשורות הקרובות נלמד מדוע כדאי לרכוש כלים הנדסיים משומשים וכיצד עושים זאת על הצד הטוב ביותר.

 

צמ"ה מיד שנייה – מדוע זה כל כך כדאי?

כאמור, לא מעט ציוד מכני הנדסי מיובא לארץ בשנים האחרונות, וזאת על מנת לספק את הביקוש הרב לכלים אלו בתנופת התעשייה שאנו עדים לה כיום. אלא שבסופו של דבר כלים אלו יקרים מאוד כחדשים, כך שפעמים רבות הרכישה פשוט אינה משתלמת, במיוחד כאשר ניתן להשיג צמ"ה משומש במצב מכני מעולה ובעלויות מופחתות ביותר. מעבר לזאת, אנשים רבים מנצלים את שוק היד שנייה לטובתם גם עבור רכישה קצרה יחסית ולא קבועה, כך שבמקום לרכוש ציוד חדש וקבוע בעלויות גבוהות, הם מחפשים אחר כלים משומשים במחיר נמוך מאוד, משתמשים בהם רק לצרכי פרוייקט מסויים שנכנס תחת אחריותם, ומוכרים אותם בסיום תוך כדי ירידת ערך מזערית.

 

כך תרכשו צמ"ה בצורה נבונה ומושכלת

מי שמתעסק בצמ"ה בוודאי מודע ליתרונות האדירים של כלים אלו ועד כמה הם מגוונים. טרקטורים, מחפרונים, מקרצפים, בולדוזרים, מכבשים וציוד נוסף לחקלאות כגון מרסקות ומחרשות - כל אלו נועדו לבצע משימות שונות ואנו זקוקים למקור המידע הטוב ביותר שייתן לנו נקודת ייחוס לגבי המחיר של הסוגים והדגמים הרבים. הדרך הטובה ביותר למכור ולרכוש ציוד מכני הנדסי היא תוך הישענות על מקור מידע אמין ואיכותי ובמילים אחרות, לוח צמ"ה ידוע שמהווה את הסמכות המובילה בתחום ושעל פיו נקבע דבר. לוח שכזה יפרט את המחיר הריאלי שיש לדרוש בעת מכירה או לצפות בעת רכישה והוא יכלול שקלולים שונים שיש להוסיף או להפחית מהמחיר כגון שעות מנוע רבות או מעטות, מצב מכני כללי, שנת ייצור לעומת שנת עלייה לכביש, תוספות כגון קבינה ממוזגת או הנעת 4X4 ועוד. עבור אלו שמעוניינים לבצע פרוייקט בודד עם הכלי שירכשו ולמכור אותו בסיום, מומלץ למצוא מחירון צמ"ה שמספק גם מידע אודות השווי שפורסם בשנים עברו. כך ניתן לצפות במגמת ירידת המחיר של הסוג והדגם הספציפי ולבחור את זה ששומר על ערכו בצורה הטובה ביותר.

 

בנוסף, כאשר מעוניינים לרכוש ולקנות צמ"ה חשוב מאוד שבאתר שתבחרו יהיה גם לוח מתאים לפרסום הכלי שאתם מוכרים או מעוניינים לרכוש. על הלוח להיות פופולארי על מנת שתזכו לכמה שיותר חשיפות ולכלול סעיפים רבים שנותנים את המידע המלא אודות הכלי, בדיוק כפי שמופיע במחירון. במידה ויש בידכם כלי שאינו מופיע במחירון, קחו בחשבון כי ניתן בעלות זניחה לבקש מהשמאים שמפעילים את הלוח לחשב עבורכם את שווי הכלי ולפרסם אותו לטובתכם ולטובת הכלל. בהצלחה!