אחד הנושאים שאני נתקלת בהם בקליניקה הוא שאחת הציפיות המרכזיות והחשובות ביותר להורים היא שהמתבגר שלהם יהיה ישר. ציפייה מוגזמת?

מסתבר שבני-נוער מרבים לשקר להוריהם (על מקומות הבילוי שלהם, על החברים עמם בילו, על הציונים שלהם, ועוד) "כדי לא לעצבן את ההורים ולחטוף מהם". הם משקרים כדי להגן על עצמם ועל אנשים אחרים (על חבריהם) או כדי לשמור על תחומים פרטיים שהם רק שלהם, כמו גם להתחמק מהפיקוח האינטנסיבי (לטעמם) של הוריהם ומהביקורת שלהם על כל צעד ושעל.

אז, עד כמה זה נורא שמתבגר משקר לנו?

ראשית, כדאי שנסב את תשומת ליבנו להרגלים שלנו ביחס לאמירת האמת. רובנו משקרים מספר פעמים ביום ("מצטער, ממש לא שמעתי את הטלפון", התספורת שלך יפה", "לירון, תעשי טובה, תגידי שאני לא בבית/שאני באמצע נהיגה ולא יכול לדבר"). יתכן שהמתבגר פשוט למד לשקר מתוך התבוננות בהתנהגות שלנו?!?

קשה לצפות ליושר בכל מצב; זה נידון לכישלון. מניסיוני, אני ממליצה שנשקול את הדברים הבאים:

כשאנחנו מגלים חוסר יושר אצל המתבגר שלנו (ואף קודם לכן, כשהילד שלנו משקר לנו) – איך אנחנו מגיבים?

אם נבין שזה נורמאלי, נוכל להישאר רגועים. נוכל לא להידרך אם נוכל לקבל את זה שהמתבגר שלנו נמצא תחת לחץ אם הוא הגיע למצב שהיה צריך לשקר. כדאי שנחשוב שהמצב היה יכול להיות אחר, אלו אנחנו היינו יכולים להגיב אחרת; כלומר, תגובה שונה היתה יכולה לעזור לו להגיד את האמת. רצוי לתת למתבגר תמריץ לאמירת האמת. הזכירו לו את ההשלכות השליליות לשקר – יחסינו עמו, כמו גם התוצאות החברתיות הנלוות לחשיפת שקר.

לטווח הארוך, אנחנו צריכים לעבוד על ההורות שלנו ולהפוך להיות הורים כאלה שהמתבגר יוכל להגיד להם את האמת כמה שאפשר. זה לא אומר לא להציב חוקים וגבולות, וגם אין הכוונה לא לתת סנקציות על מצבים בהם הוא עובר את הגבול. ראוי לציין שמתבגרים להורים מתירניים -  שלא מצפים מילדיהם לקחת חלק בעבודות הבית, שהגבולות שלהם לא נוקשים – משקרים לא פחות.

הורים שמגלים כבוד והערכה למתבגר שלהם, שמתעניינים בו ומפעלים ממנו, בד בבד עם סקרנות (לא חקרנות או חטטנות..) לגבי חייו ודעותיו, ואשר רוצים להכיר אותו ולהבין את הלחצים והמתחים עמם הוא מתמודד, הם הורים אשר עוזרים למתבגר שלהם לדעת שהם לצידו. כשמתבגר מרגיש שהוריו "במפלגה שלו", יבחר לשקר לעיתים רחוקות יותר.

בהצלחה!

הכותבת הינה פסיכותרפיסטית בהבעה ויצירה בעלת תואר שני בייעוץ חינוכי והכשרה בטיפול זוגי ומשפחתי. עובדת שנים רבות בהדרכה וייעוץ להורים ובטיפול (ילדים, מתבגרים ומבוגרים) במסגרות פורמאליות, כמו גם בקליניקה פרטית.