מאת: ענבל בן ברית כהן * צילומים: ענבל בן ברית כהן, נדב כהן, מאיה גרין

גם אתם הייתם רוצים שתהיה בעיר תחבורה ציבורית שתסיע בשישי ושבת למקומות בילוי ולים? יש בעיר חבר מועצה שמנסה לקדם את זה, ויש בארץ אגודות שיכולות לסייע לזה לקרות.  חבר המועצה הוא אבי אלבז והאגודה שאחראית לשינוי הזה שמתחולל כבר ב-9 ערים בארץ היא אגודת "שבוס". שבוס הינו אגודה שיתופית המפעילה תחבורה בסוף השבוע כשאין תחבורה ציבורית.

שבוס פועלים למען החברים באגודה על מנת לספק אלטרנטיבה לרכב הפרטי ולמוניות בסופ"ש. איך זה עובד? על מנת להיות זכאי לנסוע באוטובוס של שבוס, יש להצטרף לאגודה בעלות שנתית נמוכה, ולשלם בנפרד עבור כל נסיעה. המסלול, התדירות והעלויות מותאמות ליכולות ולצרכים של החברים והחברות באגודה.

על בסיס אותו הרעיון מבקש גם חבר המועצה אבי אלבז וסיעתו, סיעת "עיר חופשית" לקדם רעיון כזה גם במודיעין.

אלבז: "הציבור החופשי-חילוני בעיר, ובהם אלפי בני נוער, צעירים, חיילים בחופשות, ואזרחים וותיקים רוצים לבלות בשבתות מחוץ לעיר, במרכזי הבילוי ובחופי הרחצה בתל אביב, אך אין ברשותם רכב פרטי או רישיון נהיגה והם תקועים בביתם בשבתות, רק בגלל שהתחבורה הציבורית מושבתת בשבתות ובחגים.פנו אליי לא מעט תושבים שאין להם רכב והם רוצים שתהיה גם להם היכולת והאפשרות לצאת לבלות בשישי בערב או לנסוע לים בשבת. פניתי כבר מספר פעמים לראש העיר שאגב, אמר לציבור בעבר שהוא בעד הרעיון, אבל הוא מעדיף את קולות הדתיים".

אבי אלבז: "חופש תנועה תחבורתי לכל אזרח ולכל תושב הוא מאפיין מובהק וחלק בלתי נפרד של איכות חיים סבירה, וזה לא תקין שציבורים גדולים וחשובים בעיר ימשיכו להיות כבולים לביתם"

לפני כשבועיים פנה אלבז לנציגי אגודת 'שבוס' וביקש להרים שיתוף פעולה כמו בערים האחרות. אלבז: "הם מאד עסוקים כרגע, אבל סיכמנו לבחון אפשרות של שיתוף פעולה להפעלת אוטובוס השבת של 'מודיעין חופשית'. במקביל, הפצתי בניוזלטר השבועי לכל חברי עמותת 'מודיעין חופשית', הודעה בנושא בכדי להתחיל בהתארגנות בנושא. אנו בודקים כמה אפשרויות של גיוס כספים להתנעת הפרויקט: קרנות, תורמים, תרומות מתושבי העיר ועוד".

עמותת "מודיעין חופשית" נערכת בימים אלו להפעלת הסעות בשבתות, זאת לאחר שיצליחו לגייס קבוצת פעילים שמוכנים לפעול יחד ולרכז מאמצים לעניין ואיתם יגייסו את הכסף: "בשישי בלילה נפעיל הסעות למרכזי הבילוי בת"א ובחזרה לעיר, ובשבת מהבוקר ובמהלך היום, נפעיל הסעות למרכזי הבילוי ולחוף הים בת"א, ובחזרה לעיר". יש לשים לב כי ההסעות מיועדות לכל תושבי העיר, ובפרט לבני נוער, לצעירים, לחיילים בחופשות ולאזרחים וותיקים, שיהיו חברים או מנויים רשומים בעמותת "מודיעין חופשית", ישלמו דמי חבר ויתחברו לאפליקציה ייעודית.

אלבז: "דמי הרשמה החד פעמיים מיועדים למימון עלויות ההקמה של הפרויקט, עדכון אתר 'מודיעין חופשית' והוספת תכנים של הפרויקט, פרסום בפייסבוק ובאמצעי תקשורת אחרים, תקשורת עם התושבים המנויים, הכנת אפליקציה, שכירת אוטובוסים ועוד".

"מודיעין חופשית" נערכת בימים אלו להפעלת הסעות בשבתות כשיצליחו לגייס את הכסף: "בשישי בלילה נפעיל הסעות למרכזי הבילוי בת"א ובחזרה לעיר, ובשבת מהבוקר ובמהלך היום, נפעיל הסעות למרכזי הבילוי ולחוף הים בת"א, ובחזרה לעיר"

בנוסף ליוזמה הזו, ממשיך אלבז לנסות את מזלו במועצת העיר, והשבוע הוא יעלה הצעה לסדר, שתבקש מראש העיר וחברי המועצה להקצות תקציב לעניין לרווחת תושבי העיר. " מאז כניסתי למועצת העיר לפני כשלוש וחצי שנים, שלחתי אל ראש העיר ואל שר התחבורה ישראל כץ מכתבים אחדים בנושא, בנוסף לכך הגשתי למועצת העיר הצעות לסדר בנושא וכלום לא התקדם, הם מוכנים לתקצב הקמת בתי כנסת ולא מוכנים לדאוג לתושבים החילוניים. נראה לי שהם דואגים יותר לאינטרסים הפוליטיים שלהם, מאשר לטובת ציבור התושבים בעיר" טוען אלבז.

אלבז גורס כי "חופש תנועה תחבורתי לכל אזרח ולכל תושב הוא מאפיין מובהק וחלק בלתי נפרד של איכות חיים סבירה, וזה לא תקין שציבורים גדולים וחשובים בעיר ימשיכו להיות כבולים לביתם, דווקא בימי החופש שלהם, זאת בגלל נימוקים ומניעים דתיים, סטאטוס קוו, או מניעים אחרים".

בשורה התחתונה הוא מקווה כי יהיו תושבים שיבחרו לקחת את היוזמה ולהפוך אותה למציאות תוך שיתוף פעולה עם אחת האגודות שכבר צברה ניסיון ויכולת בתחום כמו למשל אגודת "שבוס".  "כך גם לתושבי מודיעין", הא אומר, "יהיה איך להגיע בתחבורה חברתית בשישבת למרכזי בילוי וחופי הים של תל אביב או כל מקום אחר שיבחרו".

מדוברות עיריית מודיעין נמסר בתגובה: "כידוע, בחודש יוני 2015 הסמיכה מועצת העיר את חבר המועצה אבי אלבז לפעול בנושא קידום תחבורה ציבורית בשבת. העירייה עדיין ממתינה לראות אם עשה חבר המועצה משהו בנדון."