צילומים: מתוך מערכון העולים - לול

האם בשנת 2017 עדיין קיים שיח סביב נושא העדות? כשדכנית אני יכולה לומר שהתשובה, לצערי, היא חד משמעית כן!

לא פעם ולא פעמיים נתקלתי בבקשות מיוחדות של אנשים שהגיעו להשתדך אצלי וציינו באופן מפורש שהם רוצים שידוך מעדה מסוימת או לחלופין פוסלים מראש עדה ספציפית. הזוי, נכון? הרי בימינו חלק גדול מהאנשים הם ממשפחה מעורבת, ועדיין נושא המוצא משחק תפקיד, וחבל....

חקוק לי בזכרון מקרה אחד של גבר צעיר, ממוצא אשכנזי, שהגיע אליי וציין באופן מפורש שאינו מוכן להכיר מישהי ממוצא תימני. "לא מעניין אותי כמה היא יפה, חכמה, מוצלחת... אני לא מוכן שתשדכי לי תימניה".

האמת היא שהייתי המומה מהנחרצות שלו. כמובן ששאלתי מה פשר העניין והוא הסביר שיש לו קשר מאוד קרוב עם אמא שלו, והיא לא מסוגלת לראות תימנים, ממש כך. שוב, הייתי המומה...

מסתבר שבצעירותה היה לה חבר תימני, הוא היה האביר על הסוס הלבן מבחינתה והם היו מאוהבים עד הגג, אלא שהיא לא הסתדר עם המשפחה שלו, עד כדי כך שבסופו של דבר הם נפרדו. זאת היתה ההחמצה של חייה, ומאז היא הבטיחה לעצמה שלא יהיה לה שום קשר עם תימנים. מיותר לציין שמדובר בתגובה קיצונית לחלוטין, אך זה עיצב את הבן שלה והשפיע עליו ברמה כזו שגם הוא לא היה מוכן להיות בקשר רומנטי עם תימניה.

"לא פעם ולא פעמיים נתקלתי בבקשות מיוחדות של אנשים שהגיעו להשתדך אצלי וציינו באופן מפורש שהם רוצים שידוך מעדה מסוימת או לחלופין פוסלים מראש עדה ספציפית. הזוי, נכון? הרי בימינו חלק גדול מהאנשים הם ממשפחה מעורבת, ועדיין נושא המוצא משחק תפקיד, וחבל....חקוק לי בזכרון מקרה אחד של גבר צעיר, ממוצא אשכנזי, שהגיע אליי וציין באופן מפורש שאינו מוכן להכיר מישהי ממוצא תימני..."

עם יד על הלב, היה לי מאוד קשה לקבל את הגישה שלו, לא רק בגלל הגזענות, אלא בגלל שאם יש משהו שאני תמיד מטיפה לו כשדכנית זה הדבר הבא: לעולם אל תפסלו אהבה פוטנציאלית בגלל פרט טכני כמו עדה.

למרות זאת, ניסיתי למצוא לו שידוך שיתאים לבקשה שלו. היו לי במאגר כמה וכמה נשים צעירות, מוצלחות ואטרקטיביות אחת אחת, כולן התאימו לדרישות שלו, וכהרגלי שלחתי אותם לדייטים, אך זה לא היה זה. כל הדייטים התנהלו בסדר,  הבעיה היתה העדר כימיה.

בדיוק באותה תקופה היתה לי במאגר מישהי מדהימה, שהתאימה לו בול, אלא מה? היא היתה תימניה....

ביקשתי ממנו שיתן צ'אנס. בהתחלה הוא לא היה מוכן לשמוע על כך, "אין מצב!" אבל לא וויתרתי, ובסוף הצלחתי לשכנע אותו, ונחשו מה? זאת היתה אהבה ממבט ראשון. ומה לגבי אמא שלו? לא היה לה קל לקבל אותה, אבל בסופו של דבר גם היא התאהבה בה אחרי שהיא ראתה כמה אושר היא מסבה לבן שלה.

בסוף הכל הסתדר ואני הייתי בעננים!

יקיריי, אני רוצה לומר בנחרצות: עדה, לדעתי, כלל לא צריכה להיות קריטריון בבחירת בן או בת זוג! לכו עם הלב שלכם ולא עם ססמאות של עדות.